Sorularınızı iletişim sayfamızdan bize gönderebilirsiniz. Lütfen sorularınızn kişisel ya da kamuya açık olarak cevaplandırılmasını isteyip istemediğinizi belirtiniz. 

Soru-cevap

Soru: Merhabalar ben 61 yaşındayım, 25 yıldır Almanya'da yaşıyorum, Türkiye'den yurtdışı borçlanmasıyla emekli oldum. Buradan emeliliğime ise daha 5 yıl var. Türkiye'de yaşamaya başladım. Oturumum Almanya'daki kızım üzerine aldırdım, her 6 ay bir giriş çıkış yapsam oturumum devam eder mi? (K. A., Mannheim).

Cevap: Merhabalar, Alman İkamet Yasası  51. maddesinin 1. fıkrasına göre (§ 51 Abs. 1 Nr. 6, 7), bir yabancı doğası gereği geçici olmayan bir şekilde Almanya'yı terkeder yahut Almanya dışına çıktıktan sonra altı ay içinde tekrar Almanya'ya giriş yapmaz ise oturumunun sona ereceği belirtilmiştir. Ancak aynı maddenin ikinci fıkrasında, 15 yıldan bu yana Almanya'da yaşayan bir kimsenin ve onun birlikte yaşadığı eşinin, yerleşim hakkına (Niederlassungserlaubnis) sahip olması ve kendi geçimlerini idame ettirecek durumda olmaları halinde, yukarıdaki iki halde oturumun sona ermeyeceği belirtilmiştir. 

Aynı maddenin 10. fıkrasında ise (§ 51 Abs. 10 AufenthG) 60 yaşını doldurmuş, yerleşim hakkına sahip olan ve en az 15 yıldan bu yana Almanya'da yaşayan kimseler bakımından § 51 Abs. 1 Nr. 7'de belirtilen 6 aylık sürenin 12 ay olarak uygulanacağını belirtilmektedir. Şu halde, 61 yaşında olduğunuz, 25 yıldır Almanya'da yaşadığınız düşünüldüğünde, yerleşim hakkınız da varsa, bu halde sizin asgari 12 ayda bir Almanya'ya giriş çıkış yapmanız halinde oturumunuz sona ermeyecek, devam edecektir.